Gropina - niesamowita Toskania

Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś była to ważna miejscowść na mapie chrześcijańskiej Europy. Gropina - dziś to maleńka wioska, cicha i chyba rzadko odwiedzana przez turystów. Leży u stóp masywu Pratomagno, 1,5 km od Loro Ciuffenna.
Do Gropiny można dojechać drogą asfaltową, ale jeśli macie czas, to pozwólcie sobie na pieszą wycieczkę z Loro. Idzie się pod górę, w lesie, w którym obłędnie pachnie ziołami i sosnami piniowymi. Ten czas, lekki wysiłek przygotowuje na spotkanie z tym niezwykłym miejscem. Nie można tu po prostu wpaść, cyknąć parę fotek i jechać dalej. Trzeba się zatrzymać.

Po drodze do Gropiny

Wspaniała sosna

Pejzaż przydrożny
 Nie pamiętam, ile razy szłam czy jechałam tą drogą z Loro i ilu przyjaciół tu było ze mną... Za każdym razem jednak wejście do wioski budzi emocje. Dochodzi się wzdłuż murków, za którymi ciągną się gaje oliwne, wśród drzew wiosną kwitną maki.Wejście do Gropiny jest wąskie, samochód trzeba zostawić na parkingu ok. 200 m wcześniej, przy kapliczce.

Wejście do Gropiny
 I zaraz po wejściu do wioski otwiera się widok na kościół - największy skarb i tajemnicę Gropiny.

Pieve di San Pietro, Gropina, Toskania
Pieve di San Pietro, kościół po wezwaniem Św. Piotra, został zbudowany ok. XIII wieku, na powiększanych fundamentach starszych budowli (z V-IX w.). Korzenie miejscowości sięgają czasów etruskich, a nazwa Gropina pochodzi prawdopodobnie od słowa "krupina", co po etrusku znaczyło "wioska".
Fasada jest prosta i pozbawiona ozdób, wnętrze ciemnawe - romańskie kościoły były również twierdzami obronnymi, nie miały dużych okien. Kiedy oczy przyzwyczają się do półmroku, zaczynamy widzieć szczegóły, a te zachwycają.

Pieve di San Pietro, wnętrze

Największą dumą Gropiny jest dwunastowieczna ambona, ozdobiona symbolami chrześcijańskim, które pozostają dla nas, współczesnych, nie do końca odkrytą tajemnicą. Mamy tu typowo przedstawione postaci 4 ewangelistów: Jan - orzeł, Mateusz - człowiek, Marek - lew.

Ambona w Gropinie

I Łukasz - wół, wyrzeźbiony niżej, ukryty wśród zygzakowatego wzoru.

Ewangelista Łukasz, przedstawiony jako wół
A poniżej, te nagie, łyse postacie z okrągłymi oczami, to są podobno apostołowie. Mają nienaturalnie duże głowy, co ma symbolizować skierowanie ku sprawom duchowym, a odwrót od cielesnych, ich ramiona są splecione, co wyraża jedność między nimi. Taka jest współczesna interpretacja...

Apostołowie

Klęczący apostołowie

Apostołowie, Gropina


Jeden z apostołów, Gropina
Z lewej strony ambony znajduje się niezwykła płaskorzeźba, przedstawiająca kobietę i mężczyznę. Kobieta - syrena jest tu alegorią zła, kuszenia, a mężczyzna jest tym kuszonym, z wężami tuż przy uszach. Ale dlaczego ma tak ogromne genitalia? Nie znalazłam wyjaśnienia...

Fragment ambony
Dalej na lewo widzimy Serafina, czyli anioła o trzech parach skrzydłach.

Serafin

Warto też przyjrzeć się kapitelom kolumn, zwłaszcza tych po prawej stronie - stojąc przodem do wnętrza. Te są starsze, a każda ozdobiona w inny sposób. Na jednej zobaczymy maciorę z prosiętami, symbolizującą ponoć matkę kościół - karmicielkę wiernych.

Kapitel kolumny, po lewej stronie wejścia głównego
Zawsze siadam na chwilę w ławce, by chłonąć po prostu atmosferę tego miejsca, wyciszyć się, a latem i nieco ochłodzić.
Czasem są otwarte podziemia kościoła, gdzie można zobaczyć fundamenty wcześniejszych budowli. Przyjemnie jest też posiedzieć w ogrodzie na tyłach świątyni i popatrzeć na alabastrowe okienka w absydzie, dzwonnicę pospinaną klamrami.

Pieve sfotografowane od tyłu
Idąc dalej uliczką w dół wzdłuż kościelnego muru, mijamy kamienne domy wioski i dochodzimy do starego cmentarza.


Gropina

Droga do cmentarza

Gropina, stary cmentarz
Zejść z Gropiny można tą samą drogą asfaltową - jeśli oczywiście przyjdziecie pieszo - albo drugą, polną. Trzeba wrócić po kościół, pójść w lewo i iść w dół obok starej studni i potem wśród pól i winnic. Ostatni odcinek przed Loro jest asfaltowy.

Malutki kościółek naprzeciwko Pieve, za nim trzeba skręcić w prawo, żeby zejść do Loro polnymi drogami


Domy naprzeciwko kościoła i Alda z Loro
W drodze powrotnej do Loro Ciuffenna
Kościół w Gropinie jest czynny codziennie od 9 do 19 (od końca czerwca do końca września) i od 9 do 17 (reszta roku).
Więcej informacji znajdziecie na stronie www.gropina.it


0 komentarze/y:

Prześlij komentarz